O metodě léčby

Odborné studie, články v médiích

Odborné studie a materiály k ACP

• PDF dokument: Léčba osteoartrózy kolenního kloubu intraartikulární aplikací autologní plasmy bohaté na trombocyty.PDF
(Zdroj: www.medakta.cz)


Z médií:

V hradecké Hvězdě léčí klouby unikátní biologickou metodou

Elektronický archiv deníku PRÁVO spravovaný společností NEWTON Media, a.s.
http://pravo.newtonit.cz

Datum: 26.07.2010
Autor: Ludmila Žlábková
Zdroj: Právo
Strana: 13
Rubrika: Východní Čechy

Centrum jednodenní chirurgie, které už osm let sídlí v královéhradeckém areálu Hvězda na Moravském Předměstí a má svoji pobočku i v Pardubicích, nabízí pacientům komplexní léčbu pohybového aparátu a zavedlo nový způsob biologické léčby.
Jak Právu řekl lékař Pavel Žďárský, jedná se o ACP – autologní kondiciovaná plazma –, což je nová biochirurgická metoda využívající hojivých účinků látek z vlastního těla pacienta. „Klientovi odebereme asi deset mililitrů krve a přístrojově oddělíme plazmu obohacenou aktivovanými krevními destičkami, které obsahují růstové a protizánětlivé faktory. Ty následně aplikujeme na postižené místo, a takto cíleně léčíme zejména poškozené chrupavky u artrózy malých a velkých kloubů a řadu dalších diagnóz včetně sportovních úrazů,“ vysvětlil Žďárský.
Dodal, že ve světě je tato metoda používána asi dva roky, a i u nás je na vzestupu. Laicky řečeno, nespornou výhodou této léčby je skutečnost, že pomáhá zlepšit stav chrupavky, která se sama jinak obnovit nedá.

Nejde o zázračný lék

„Samozřejmě se nejedná o zázračný lék, ale výrazně rozšiřuje naše možnosti. Pokud však přijde člověk, jehož kloub je již zralý na náhradu, už zřejmě nepomůže ani tato léčba,“ upozornil lékař Rudolf Prix. A dodal, že častými klienty, u nichž je ACP aplikována, jsou například mladí sportovci, ale i starší pacienti s degenerativním onemocněním kloubu nebo pacienti po úrazech.
„Lidé sem přicházejí zejména s artrózou do určitého stadia, ale ACP je vhodná i pro úponovou bolest, jako jsou problémy s Achillovou šlachou, tenisovým nebo golfovým loktem. Další osvědčenou indikací je použití ACP po artroskopiích s peroperačním ošetřením chrupavek – mikrofraktury, návrty a následnou aplikací ACP k zlepšení hojivé potence kloubního povrchu,“ vyjmenoval Prix s tím, že se obvykle aplikují tři až pět injekcí do postiženého místa.
Vzhledem k tomu, že se jedná o novou metodu, pojišťovny ji zatím nehradí a je nutná účast pacienta. Lékaři v centru na Hvězdě kladou důraz na ambulantní režim.
„Je to progresivní směr léčby mnoha indikací. Pacient nemusí ležet v nemocnici a přitom u nás má komplexní služby – od vyšetření přes případný operační či artroskopický zákrok až po rehabilitaci. Vše pod jednou střechou,“ uvedl Žďárský, podle jehož mínění je v léčbě pohybového ústrojí důležitá právě komplexnost.
A také včasná návštěva lékaře. „Kdo řešení tohoto problému odkládá, může promeškat okamžik, kdy je léčba ještě relativně snadná a může se i vyhnout operaci. Je také zajímavé, že až třetina pacientů má jiný problém, než se původně domnívalo,“ uzavřel.

Regionální mutace| Právo - Východní Čechy

NEWTON Media, a.s. Copyright (c) 2010
Zdrojem zpráv je PRÁVO, BORGIS, a.s. Copyright (c) 2000 - 2003

Váše zdraví začíná u nás!

Pro více informací volejte +420 495 269 768 nebo nám napište: